Esmaspäev, 20. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Hooldekodu teenuse ostmise kergendamine maksjatele
Eha Nõmm
Sisestatud: 1. detsember 2014
Arhiveeritud
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Teada on, et hooldekodus viibijate kulud peavad maksma sugulased, eeskätt lapsed või lapselapsed. Ühiskonnas on olnud diskussioone teemal, kas üldse on loogiline, et inimese pension ei kata neid kulusid, aga need arutelud on jooksnud liiva; seaduseandjad ei näe siin probleemi? Hooldekodu maksud aga suurenevad, selle eest vastutajaid kutsutakse lepingute allkirjastamisele, ja ega inimesel polegi muud väljapääsu; kui nõus ei ole, siis arvatakse hooldekodust välja, aga tihti pole võimalust kodus raskesti hooldatava eest hoolitseda.

       Samas on olemas hooldushaiglad  ja seal võib viibida haigekassa toel teatud aeg aastast (kui palju?). Osa hooldekodus viibijaid paigutatakse sinna  teatud ajaks, ja sellega said natuke leevendada oma maksekoormust. Aga siis peab patsient ise nõus olema. On sääraseid hooldatavaid, kes kas rumalusest, pahatahtlikkusest , ajupuudulikkusest või mine tea mis põhjusel keelduvad sinna minevast, isegi kui kokkulepped hooldekodu ja hooldushaiglate juhatajatega on saavútatud. Kas ei saaks nii korraldada seaduse tasemel, et kõikidele hooldekodu viibijatele seda seaduses ettenähtud ulatuses võimaldatakse ja see korraldatakse hooldekodu enda poolt? Sest antud juhul on ebavõrdne kohtlemine: kelle patsiendid on tervemad ja vähem dementsemad, saavad natuke maksekergendust, teised mitte?(täpsem arvuline võrdlus mul puudub, et kas pidevate muudatuste käigus maksude maksjad midagi võidaksidki?)

       Niisuguse ettepaneku tegemiseks andis mulle arusaam (ei tea ka selle õigsust?), et meil ühiskonnas kehtib põhimõte, et ravitakse surmani.  Hooldushaiglas viibimine ei tee ju patsiendile (hooldekodus viibijaid ju ikka nimetame patsientideks?) halba ja kujutaks intensiivsemat ravi?

      Muidugi võiks riik rohkem panustada hooldekodude toetamisse (ma ei tea, kas hooldekodusid  üldse toetatakse riigi poolt või peavad ise tootma kogu "kasumi", mis kulub haldamisele?) Midagi peaks ju ette võtma, et neid inimesi toetada, kes on sunnitud oma lähedased hooldekodusse panema? Andrei Hvostov selle arutelu algatas, aga kuidas riik on reageerinud, kas midagi ette võtnud, selle kohta puudub mul info? Pole ju normaalne, et väikest pensioni saavad lapsed peaksid kogu oma pensioni ära andma, et oma vanemat hooldekodus pidada? Millest nad ise siis elavad?

 

      


Märksõnad: Vanurite hooldus
Kategooria: Sotsiaalhoolekanne

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused