Esmaspäev, 20. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Konkurentsipõhine efektiivne prügisüsteem
Marko Nuuma
Sisestatud: 15. veebruar 2011
Vastatud 29. märts 2011
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Põhiline argument konkurentsipõhise prügiveo süsteemi vastu on, et see pole efektiivne, kuna kliendid paiknevad hajusalt ja sõidukilomeetreid ühe kliendi kohta tuleks liiga palju. Näiteks mõne üksiku kliendi pärast pole mõtet suure autoga teise linna otsa sõita jne. Selline ebaefektiivsus tuli lõpetada. Lahendusena nähti turu jaotamist piirkondadeks, kus igas piirkonnas sai vedamisõiguse vaid üks firma. Tekitati monopolid, kelle teenuse hinna ja kvaliteediga klient sunniviisiliselt pidi leppima.

 
Efektiivsus konkurentsikeskkonnas on võimalik
Tegelikult on olemas ka teine lahendus: efektiivne konkurentsipõhine prügiveosüsteem, mille loomisel saaks eeskuju võtta kindlustusseltside aastate jooksul välja töötatud süsteemsusest.
 
Nt kõigi kindlustuspakkujate liikluskindlustust saab tellida ühest ja samast kohast - internetis aadressil iizi.net või ARK (nüüdse Liiklusregistri) büroos.  Siin on kõik tehtud väga lihtsaks: sisestad auto andmed ja valid sobiva (tavaliselt odavaima) teenusepakkuja omale sobivaks perioodiks. Iga perioodi kohta on kindlustusfirmad teinud oma hinnapakkumised. Sama süsteemsust saaks kasutada ka prügiveoteenuse puhul.
 
Ehk siis analoogselt uue prügiveosüsteemi korral: klient näeb vastavas keskkonnas erinevate prügivedajate hinnapakkumisi tema aadressilt prügi äravedamiseks järgneva 1-30 päeva jooksul. Soovi korral saaks klient tellida ka nö JAH lepingu, mille puhul tellimust automaatselt pikendatakse.
 
Kui prügiveonduses kehtiks selline hinnakirja diferentseerimise võimalus, saaksid prügivedajad kombineerida oma sõidugraafikud nii, et (veo)kulu ühe kliendi kohta oleks minimaalne. Olekski efektiivsus saavutatud!
 
Kohustuslik prügivedu:
Ja kui tõesti tahetakse kõigile prügivedu peale suruda, siis saab klienti kohustada ka edaspidi prügivedu tellima, selle vahega, et nüüd saaks ta teenusepakkuja ise valida. Kui ta teenust ei telli (ühe kuu jooksul) , siis määratakse talle automaatselt (selleks konkreetseks kuuks) odavaim pakkuja ja esitatakse arve, mille tasumine on kohustuslik. Tellimust pikendatakse automaatselt, kui klient vahepeal (30 päeva jooksul) pole ise teenust tellinud.
 
Argumendid, et monopoolne vedu on odavam, pole ju tegelikult paika pidanud. Hinnad tõusevad pidevalt. Teenuse kvaliteedi langusest ei ole mõtet siinkohal üldse rääkidagi. See (langus) on aga paratamatu monopoolse teeninduse tunnus, mida me praegu oma nahal kogeme.

Märksõnad: Prügivedu
Kategooria: Jäätmed

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused