Laupäev, 18. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Kõrghariduse rahastamise parandamine
Tõnn Kask
Sisestatud: 13. detsember 2010
Vastatud 23. märts 2011
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Kõrgharidust on võimalik omandada ülikoolis, rakenduskõrgkoolis ja keskhariduse baasil tegutsevas kutseõppeasutuses.

Praegune kõrghariduse rahastamine pole piisav, et tagada kõrge kvaliteet, õiglane ligipääs ning hoida Eestis ka kõige andekamad. Riiklikud kõrgkoolid ei suuda toime tulla vaid riigieelarveliste tudengite pearahadega. Vahel juhtub ka seda, et riik maksab nende väheste kohtade eest, mis ta kõrgkoolidelt tellib, vähem peamaksu, kui õpilastele tegelikult kulub. Seetõttu toetavad teaduskondi olulisel määral tasulisel kohal õppijad.

Tasu eest õppijad peavad sageli samal ajal õppima ja täiskohaga tööl käima. Õppimise kõrvalt täiskohaga tööl käimine viib aga omandatava kõrghariduse kvaliteedi alla, sest õppimisele keskendumiseks ei jää piisavalt aega.

Kui kõrghariduse saaksid praegu vaid tasuta õppekohtadel lõpetanud, poleks tulevikus riigi tööjõuturul ikkagi piisavalt spetsialiste, sest töökohtade struktuuri planeerimine tasuta õppekohtade jagamise kaudu on keeruline protsess, mida pole võimalik väga täpselt teha, sest võimatu on arvestada kõikide tulevikus mõjuvate teguritega.

Praegune õppetoetuste süsteem on üsna elitaarne ja ebaõiglane, sest isegi kui terve kursus tudengeid on usinad õppijad, pole neil kõigil ikkagi võimalik õppetoetust saada.

Mainitud probleemide tõttu võiks minu arvates kehtestada kõrgharidusmaksu, mida hakkaksid tasuma tööandjad iga kõrgharidusega töötaja pealt. Kõrgharidust hakkaks rahastama need, kes tarbivad kõige otsesemalt kõrghariduselt saadavaid hüvesid - ettevõtted ise. Et tööandjad palkaksid ka töökogemuseta koolilõpetajaid, võiks tööandja vabastada esimeseks aastaks kõrgharidusmaksust, kui võetakse tööle äsja kooli lõpetanud töötaja.

Tõenäoliselt oleks vajalik moodustada haigekassale analoogne kõrghariduskassa. Kõrghariduskassa hakkaks siis rahastama tasuta õppekohti, mida oleks palju rohkem, kui praegu. Lisaks tuleks sealt raha ka õppetoetuste tarbeks ja kõrgharidusega inimeste täiendõppeks.

Õppetoetuste määramisel on vaja toetada ka inimesi, kes poole kohaga töötavad ja poole kohaga õpivad, sest selline õppevorm võimaldab sageli teoreetilisi teadmisi edukalt praktilises töös kinnistada.

Et tööandjad ei eelistaks vaba töökoha täitmisel kõrghariduseta töötajaid, tuleks teha kohustuslikuks määrata ettevõttes olemasolevate töökohtade osas (nt äriregistris), milline haridus täpsemalt on iga kõrgharidust eeldava töökoha puhul vajalik.

Selle raha ulatuses, mis varem kulus riigieelarvest kõrghariduse rahastamiseks, võiks aga vähendada nt tulumaksu.

 

Minu ideega seotud foorumi teema on üleval ka Arenguveebis. Tule ja tutvu uue arenduskeskkonnaga!


Märksõnad: kõrgharidus rahastamine maksustamine
Kategooria: Haridus ja Teadus

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused