Teisipäev, 21. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Vanemlikke õigusi puudutavate seaduste karmistamine
sotsiaaltöö tudengid 2. kursus sotspol
Sisestatud: 1. november 2010
Arhiveeritud
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Meie teema ohvriteks on lapsed, kes on oma ebapädevate eestkostjate tõttu sattunud korduvalt turvakodudesse. Probleem on väga aktuaalne just sellepärast, et tihti on kuulda lugusid, kuidas väikelapsed on korduvalt sattunud turvakodudesse, kuid vanemlikke õigusi pole ära võetud. Meie probleemi keskmeks on lapsed ja nende hooletud vanemad. Meie jaoks on see just suureks probleemiks, sest väikselapse jaoks on väga oluline, et tal oleks olemas lähedane, kellega saaks tekkida kiindumussuhe ja kellele saaks loota ka edaspidises elus. Leiame, tõesti, et kõige olulisem on, et laps kasvaks täisväärtuslikus perekonnas ning probleemide esinemisel tuleks esmaselt teha tihedat koostööd eelkõige perega. Kui aga järjepidevalt on märgata vanematepoolset ebapädevat kasvatusmeetodeid lapse suhtes (sealhulgas lapse pidev ilmumine turvakodusse ja sealt jälle lapse kojusaatmine, sama mustri kordumine), siis tuleks teha kardinaalsemaid muudatusi lapse heaolu tagamiseks.

Meie nõue on suunatud Eesti Vabariigi Valitsusele, kellel on õigus ja võim seadusmuudatusi teha. Pöördume just valitsuse poole, sest sotsiaaltöötajad on niikuinii sellest probleemist teadlikud, kuid neil puudub võim probleemi lahendamiseks.

Meie nõude eesmärgiks on karmistada lastekaitse seadust, mis määraks kindlaks reeglid, mille alusel sotsiaaltöötajad saaksid tulemusrikkamalt oma tööd teha. Seadust peaks kitsendama selliselt, et sotsiaaltöötajad saaksid etteantud kriteeriumid, millega määrata vanemlike hooldusõigust käsitlevad paragrahvid. Hetkel on liiga palju sotsiaaltöötaja otsustada, mille tulemusena kannatab laps. Võiks olla kindel seaduse paragrahv, mitu korda ja milliste kriteeriumite järgi antakse emale võimalus tõestada pädevust oma lapse eest hoolitsemiseks. Näiteks kui laps on sattunud turvakodusse juba kaks korda, siis antakse vanemale veel ainult üks võimalus oma käitumise muutmiseks, vastasel juhul kaotab ta hooldusõiguse jäädavalt. Hetkel saab sotsiaaltöötaja oma sisetunde järgi otsustada, mitu korda antakse vanemale „viimane“ võimalus, see aga võib tuua kaasa selle, et väikelaps satub turvakodusse juba 7 korda. Meil on vaja seaduspunkti, mis ütleks, mitmendal korral vanem kaotab oma hooldusõiguse ja millised positiivsed käitumuslikud mustrid annavad talle uue võimaluse.

Meie nõue tahab öelda seda, et sotsiaaltöötaja on võimeline tegema alati tulemusrikast tööd, kui tal on määratud kindlad reeglid mille järgi tegutseda. Sotsiaaltöötaja ei tohi minna vastuollu seadusega, mis omakorda peaks leevendama erimeelsusi näiteks lapsevanemaga. Sotsiaaltöötajal on võimalus toetuda seadusele, mis tähendab et kellelgi ei ole õigust mõista kohut sotsiaaltöötaja üle. Seaduse eesmärgiks oleks pakkuda sotisaaltötajale kaitset oma tööd tehes, sest mõlemale osapoolele oleks siis teada, mille alusel tegutsetakse. Samuti seab see vanemale piirid, et ta oleks teadlik oma võimalustest ja tegude tagajärgedest. Meie ideaalis oleks lapsevanemale antud kolm võimalust lühikeste intervallidega, oma käitumise parandamiseks või vastasel juhul hooldusõiguse kaotamiseks. Sellisel juhul saaks laps kindla kasvukeskkonna, olgu selleks siis kasvõi asenduskodu.


Märksõnad: vanemlikud õigused
Kategooria: Sotsiaalhoolekanne

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused