Esmaspäev, 20. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Keelata MTÜ juhatuse liikmetel tühistada üldkoosoleku otsuseid.
Riho Raassild
Sisestatud: 14. september 2010
Vastatud 29. november 2010
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  
Ettepanek:
Lisada Mittetulundshingute seaduse § 24. "Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamine" lõige:
(8) juhatuse liikmetel puudub esindusõigus mittetulundusühingu nimel lõpetada hagimenetlus kohtuliku kompromissi sõlmimisega või hagi õigeks võtmisega.

Selgitus:
Mittetulundusühingute seadus annab mittetulundusühingu juhatuse liikmetele vastavalt põhikirjas sätestatud esindusõigusele esindada erakonda õigustoimingutes. Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamise suhtes esitataud hagi korral annab see juhatuse liikme(te)le võimaluse sõlmida kohtulik kompromiss või võtta hagi õigeks. § 24 lõige kolm annab juhatuse liikmele või erakonna liikmele teatud tingimustel õiguse üldkoosoleku otsuste kehtetuks tunnistamise nõudmiseks kohtus. Sellega tekkib absurdne situatsioon, kus juhatuse liige saab samal ajal olla hageja ja juhatuse esindajana ka sama hagi õigeks võtta. Seega saab juhatuse liige kohtu abiga õiguse mistahes üldkoosoleku otsust kehtetuks tunnistada.

MTÜ seaduse sama paragrahvi lõige (2) sätestab ära ka võimaluse, kuidas juhatus saab hagis esitatud väidetega nõustuda - kutsudes kokku uue üldkoosoleku.

Et tegemist ei ole puhtalt teoreetilise võimalusega näitab Erakonnas Eestimaa Rohelised toimunud sündmused, kus nimetatud seaduse auku ära kasutades kolm riigikogu liiget Marek Strandberg, Valdur Lahtvee ja Mart Jüssi saavutasid kohtus üldkoosoleku otsuste tühistamise läbi kompromissi sõlmimise hagejaga. Kompromiss jäeti kehtima ka määruskaebuse esitamisel kohtule ja ka teistimisavaldust riigikoghtus ei võetud menetlusse.

Käesolev seaduse muudatuse ettepanek on esitatud eesmärgiga välistada tulevikus segadusi mittetulundusühingute üldkoosoleku otsustega seotud hagidega ja seadusega ka tegelikult tagada, et mittetulundusühingu kõrgeimaks organiks on ühingu liikmete üldkoosolek.

Märksõnad: MTÜ seadus
Kategooria: Kodanikuühiskond

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused