Laupäev, 18. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
ID-kaardi tugi veebimajutajatele kohustuslikuks
Jaanus Nurmoja
Sisestatud: 15. märts 2010
Arhiveeritud
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Teen ettepaneku muuta ID-kaardi tugi kohustuslikuks kõigile Eesti veebimajutajatele, kusjuures

1) neil oleks kohustus võimaldada ID-kaardiga autentimist mistahes hinnaklassiga paketis (ka tasuta pakettides)

2) sellega kaasneks kohustus jagada kasutajatele üksikasjalikku õpetust, kuidas lisada ID-kaardiga autentimine levinumatele vabavaralistele sisuhaldussüsteemidele, nagu Joomla, Drupal ja Wordpress.

3) kuna riik propageerib ID-kaardi kasutamist, siis on mul ühtaegu ettepanek, et vastavad instantsid töötaksid välja või telliksid mõnelt arendajalt nendesamade sisuhaldussüsteemide lisakomponendid ID-kaardiga kasutajaks registreerimiseks ja autentimiseks ning mis oleksid lõppkasutajatele ehk veebilehtede omanikele tasuta. Vajadusel tuleks kohandada nende veebirakenduste endi koodi ning võimaldada kohandatud koodiga rakenduste tasuta allalaadimist.

4) veebimajutajatele võib anda vajadusel üleminekuaega, luues samas esimesel võimalusel p-s 2 nimetatud rakendustele tasuta lisakomponendid, mis võimaldavad ID-kaardi omanikel end autentida Eesti OpenID abil ilma, et neil oleks tüütut sundust oma Eesti OpenID aadressi ( openid.ee/u/eesnimi.perekonnanimi või openid.ee/u/eesnimi.perekonnanimi.number ) sisestamiseks ilma majutajatelt või veebilehtede omanikelt OpenID kasutamise eest tasu nõudmata.

5) nõue võimaldada ID-kaardi või Mobiil-ID-ga autentimist peaks kehtima ka omavalitsustele, kusjuures üleminekuperioodil oleks ka neil võimalus kasutada Eesti OpenID-d ning tellida riigi toel vastav lisakomponent oma veebile.

SELGITUS

Täna võib igaüks kas tasuta või mingi tasu eest luua endale veebikeskkonna, kuid samas pole majutajad justkui märganudki, et Eestis juba pea 10 aastat on tarvitusel ID-kaart.Osa veebimajutajaid pakub ID-kaardi tuge, aga kallimates pakettides.

Seega justkui eeldatakse, et kui üks tavaline eestlane loob oma väikese netikogukonna, siis ta ei taha (või pole talle üldse vaja) mingil juhul mingit ID-kaardiga autentimist. Ajal, mil riik igati propageerib ja õpetab ID-kaardi kasutamist, on sellega toimetamise käsitlemine luksuse või nišitootena täielik anakronism, mis ei aita kuidagi kaasa ausa veebikäitumise väärtustamisele.

Tänu asjaolule, et Eestis on ka oma OpenID teenus, mis seotud just ID-kaardiga, on mitmetesse veebidesse võimalik siseneda ID-kaardiga, kuigi majutav server otseselt seda tuge ei paku.

Samas funktsioneerib OpenID tugi kolmest nimetatud veebirakendustest ainult Drupalil. Joomla põhipaketis on OpenID tugi vaid näiliselt olemas, kuid see ei tööta ning selle arendamine on jäänud pooleli. Üks Joomla lisarakendus RPX võimaldab siiski autentimist (ja automaatset kasutajaks registreerumist esmaautentimisel) OpenID.ee abil, kuid see toimub kolmanda osapoole vahendusel (sinu sait <->rpxnow.com<-> openid.ee ), mis võib vähendada usaldust sellise autentimismeetodi vastu. Ka Wordpressi veebirakendust ei ole siinkirjutajal õnnestunud panna tunnistama (Eesti) OpenID-d.

ID-kaardi võimaluste ja eeliste teadvustamiseks peaks olema otstarbekas avaldada veebimajutajatele ja -arendajatele ühtaegu riiklikku survet ja tuge. Sellest seisukohast tuleneb ka minu ettepanek.


Märksõnad: ID-kaart, OpenID, Joomla, Drupal, Wordpress, veebirakendus
Kategooria: IT ja infoühiskond

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused