Reede, 21. jaanuar 2022
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Pensionifondi vahetamine peab olema võimalik vähemalt kord kvartalis
Argo Võigemast
Sisestatud: 30. november 2009
Vastatud 26. veebruar 2010
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Rahandusministeerium põhjendab Pensionifondide seaduses sätestatud fondi vahetamise võimalikkust kord aastas nii:

Tsitaat artiklist http://www.epl.ee/artikkel/481720:

Klientide kaotuse kartuses võib fondivalitsejate jaoks saada tähtsamaks paremate lühiajaliste investeerimistulemuste saavutamine, mis pikemas perspektiivis võib osakuomanike jaoks olla tootluse mõistes pigem kahjulikum
....
"Arvestades keskmise osakuomaniku finantshariduse tasemega, ei pruugi erinevatel põhjustel (nt keskmine osakuomanik ei suuda tõenäoliselt analüüsida pensionifondi investeeringuid samal tasemel kui fondivalitseja, keskmine osakuomanik teeks oma investeerimisotsuseid minevikuandmete põhjal ning hilineb otsuste tegemisel – näiteks müüb siis kui finantsturud on languses ja ostab siis kui finantsturud on tõusufaasis jne) selline püüe fondivalitsejaid n-ö üle kavaldada olla II samba kui süsteemi tulemuslikkuse aspektist kõige mõistlikum," leidis ministeerium.

(Tsitaadi lõpp).

Ministeeriumi põhjendus on nõrk, sest eeldab, et keskmine pensionikoguja pole finantshariduse puudumise tõttu võimeline fondi efektiivsust hindama. See on absurdne põhjendus - nii võiks mistahes investorilt nõuda finantsharidust ja selle puudumisel sätestada seadusega mistahes piiranguid.

Viimased aastad on näidanud, et fondivalitseja suurus, majanduslik kõrgkonjunktuur ega muu eeldatavalt positiivne tegur ei pruugi fondi efektiivsust ega stabiilsust tagada. Kui fondivalitseja sihipärastele vigadele ei saa kiiresti reageerida, on see seadusega seatud piirang investeerijale majanduslikult kahjulik ja ahistav ning mõjub halvasti fondivalitsejate vahelisele konkurentsile.

Nõuame Pensionifondide seaduse muutmist nii, et fondi oleks võimalik vahetada vähemalt kord kvartalis, sest praegune olukord piirab inimeste vabadust oma pensionivara piisava paindlikkusega kontrollida. 


Märksõnad: pensionifondide seadus, pension, pank, fondivalitseja, riik
Kategooria: Konkurentsipoliitika

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused