Laupäev, 18. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Kohaliku rahvahääletuse seadus
Marek Strandberg
Sisestatud: 30. september 2009
Vastatud 24. november 2009
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Tegelikult on see seadus juba algatatud Roheliste poolt riigikogus ja sellega seonduvat on võimalik (nii eelnõud kui seletuskirja) lugeda riigikogu kodulehelt.

See eelnõu on ka läbinud riigikogus esimese lugemise ja seda arutelu on teil võimalik lugeda järgmisest stenogrammist.

Kohaliku rahvahääletuse seadus võimaldaks vastuvõtmisel algatada 5% kohalikest elanikest rahvahääletusi, kas selleks, et tühistada volikogu otsust või saada jõustamiseks vajalik toetus oma otsusele rahvahääletusele. Kui loete eelnõud, siis see on väga üldine ega vasta selgelt järgmistele küsimustele:- kas kõik otsused võiksid olla tühistatavad ja algatatavad või tuleb selles osas seada piire.  Näiteks, et rahvahääletusele saab panna vaid planeeringutega seotud küsimusi (eelarve muutmine eelarveaasta keskel võiks olla problemaatiline).

Millal on rahvahääletus õiguspärane: kas siis kui osaleb mistahes hulk inimesi või näiteks siis, kui osaleb vähemalt sama palju kui sellele eelnenud KOV volikogude valimistel? Mida teha näiteks mitme linnaosaga linnades: kas võimaldada rahvahääletusi ka linnaositi ja kas üle-linnalise hääletuse puhul lähtuda lihtsalt enamhäälest? Või siduda see ka tingimusega, et eelnõu läbiminekuks peab ka enamus linnaosi nagu ka enamus elanikest selle poolt olema.

Kõik asjakohased tähelepanekud ja kommentaarid on siinkohal teretulnud. Riigikogus saab kõnelaust eelnõu täiendada kuni 29. oktoobrini k.a. Minu siinne pöördumine ongi suunatud sellele, et saada siit võimalikult palju ja mitmekesist tagasisidet võimalike muutuste kohta, mida see seaduseelnõu vajaks. Tervitades ja sisulist koostööd oodates Marek Strandberg


Märksõnad: Kohalik rahvahääletus, otsedemokraatia, kohalike kogukondade areng, võim rahvale ka valmiste vahepealsel ajal
Kategooria: Kodanikuühiskond

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused