Teisipäev, 7. detsember 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Valimisseadusandlus vajab muutust!
Aarne Toompark
Sisestatud: 29. aprill 2009
Vastatud 26. juuni 2009
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Praegu on meil niisugune olukord, kus vähemalt osa nendest kandidaatidest, kes osalevad 7. Juunil Euroopa Parlamendi valimistel ja seal valituks saavad, osalevad ka kohalike omavalitsuste valimistel 18. Oktoobril. Kindlasti kandideerib suur osa nendest, kes sügisel kohalikesse omavalitsustesse valituks saavad, ka järgmistel Riigikogu valimistel 2011 märtsis.

Ma leian, et see on täiesti vale ja niisugune asi peaks olema seadusega välistatud.

Kaadrikaitseväelased, teovõimetud ja vanglakaristust kandvad isikud ei tohi ühtedelgi valimistel kandideerida. Seda piirangut tuleks laiendada ka isikutele, kelle eelmine kohustus oma valijate ees pole veel lõppenud.

Valimisvõit ehk valituks saamine ei koosne mitte ainult sellest “võitmise” osast. Kõik valijad, kes eduka kandidaadi poolt oma hääle andsid, valisid ta ju ennast esindama. Teisest küljest võib öelda, et valitud kandidaat on oma valijate poolt tööle määratud (palgatud) tegema seda, mida ta enne valimisi oma valijatele lubas. Valituks saanu peaks tegelema sellega ja ainult sellega, et temale pandud kohustusi täita.

Kui nüüd ühte ametisse valitud kandidaat kandideerib enne oma ametiaja lõppu mõnedel teistel valimistel ja oma määratud töölt lahkub, siis petab ta sellega kõiki, kes tema poolt eelmistel valimistel hääle andsid.

Seda, kes võivad erinevatel valimistel kandideerida ja osaleda reguleerivad meil vähemalt 3 erinevat seadust: Euroopa Parlamendi valimise seadus (§4), Riigikogu valimise seadus (§4) ja Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus (§5). Kõiki neid seaduseid tuleks täiendada niisuguse punktiga:

Kandideerida ei või isik, kes on osutunud valituks eelmistel riigikogu / KOV / europarlamendi valimistel ning kelle tööaeg ei ole uue koosseisu tööleasumise ajaks lõppenud.

Muidugi on üsna sinisilmne oodata, et mõni poliitik tahaks niisuguse enda võimalusi kitsendava seadusemuudatuse läbi viia aga ma lihtsalt pidin selle pikalt mõeldud mõtte siia kirja panema.


Märksõnad: valimised, valimisseadus, seadusandlus
Kategooria: Kodanikuühiskond

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused