Reede, 21. jaanuar 2022
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Riigi raha eest tehtud õppematerjalid vabalt kättesaadavaks
Madis Veskimeister
Sisestatud: 22. veebruar 2009
Vastatud 12. juuni 2009
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Idee tekkis sellest, et Tartu Ülikooli raamatukogu otsustas hakata ülikoolile endale pakkuma  teenusena digitaliseeritud eestikeelseid õppematerjale. Nemad kirjeldavad oma projekti nii:

 

Tartu Ülikooli Raamatukogu emakeelsete digitaalõpikute projekt

Tartu Ülikooli Raamatukogu käivitab projekti, millega soovitakse anda kõikidele TÜ õppuritele ja töötajatele juurdepääs eestikeelsele digitaalõppekirjandusele.  Seoses sellega ootab Tartu Ülikooli Raamatukogu eestikeelset õppematerjali, mida võiks digitaalselt avaldada (juba ilmunud või veel ilmumata). Digitaalraamatud pannakse üles TÜ Raamatukogu Ebrary andmebaasi ning sellele on juurdepääs kõikidel TÜ kasutajanime omavatel inimestel. (allikas: ajaloo emaililist)

Idee on iseenesest tore ja seda võib toetada, aga leian, et selline algatus ei tohiks piirduda vaid ühe institutsiooniga.  Selline õppematerjali kogu peaks olema avalikult kättesaadav kõigile. Nii kõigi ülikoolide tudengitele kui ka kõigile ülejäänutele. Mõistagi saab säärane  avalik digitaalne õppekirjanduse kogu haarata vaid materjali, mille on loonud inimesed riigi palgal või riigilt saadud toetussummade eest, ka avalike ja heategevuslike fondide rahade eest. Mõistlikes tsiviliseeritud riikides on kombeks, et riigi raha eest tehtud uuringute tulemused on avalikult kättesaadavad kõigile, sama peaks kehtima ka samadel alustel tehtud õppematerjalide kohta. Mõistagi võib ülikoolil olla ka piiratud ligipääsuga digitaalse õppematerjali kogu, kuid seal võib ülikool avaldada vaid vastava litsentsiga endale ostetud materjale või ettevõtete rahastamisel tehtud materjale juhul kui ettevõte nõuab piiratud kättesaadavust, kuid mitte täielikku salastamist. Ülikooli enda uuringute tulemused ning enda loodud õppematerjal peab olema avalik!

Kutsun üles sätestama koos riigi rahastamisel toimivate kõrgharidusasutustele kehtestatud muude nõuetega, et riigi rahastamisel loodud õppematerjal tuleb ülikooli poolt avalikustatada veebis kõigile.

See võimaldaks parandada tunduvalt eesti kõrghariduse kvaliteeti, sest konkureerivate Tallinna ja Tartu ülikoolide õppematerjalid muutuksid kättesaadavaks kõikidele üliõpilastele ja õppejõududele ning see sunniks viimaseid tegema paremat tööd materjalide loomisel ning esitamisel, et oma ülikooli tase oleks kõrgem. Paljus ongi seni kannatanud just materjali esitamine ning vabalt vahetatava õppematerjali korral saaksid ülikoolid erineda ennekõike õppematerjali esituse kvaliteedi osas. Just seeläbi võiks Eesti ja meie haridussüsteem võita olulise eelise konkurentsis naabritega.

Sama teema kohta on sõna võetud ühes blogis: metsaloom.blogspot.com


Märksõnad: kõrgharidus, avalikustamine, õppematerjalid, e-riik, digitaliseerimine, ülikoolid, digitaalõpikud, emakeel, raamatukogud
Kategooria: Haridus ja Teadus

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused