Laupäev, 18. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Teose registreerimine kodanikuportaali kui lisavõimalus kultuuripärandi digitaliseerimiseks
Jaanus Nurmoja
Sisestatud: 18. veebruar 2009
Vastatud 20. märts 2009
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Üks võimalik kodanikuportaali sobiv e-teenus võiks olla teoste registreerimine - kas ainult Eesti Autorite Ühingus või ka mujal, kus peetakse mingisugust arvestust ühes või teises kultuurivaldkonnas loodud teoste üle.

Teenus jääks Kultuuriministeeriumi tegevusvaldkonda. Nimetatud teenusest oleks ühtlasi võimalik välja arendada (või siis selle teenusega liita) üleriigiline kultuuriväärtuste register, mille üks eesmärk oleks koguda kokku andmed kõigi Eestis ja eestlaste poolt loodud teoste kohta.

Andmekogud heliteoste, luule/laulutekstide jms kohta on siiani killustatud. Eesti Autorite Ühing kogub teoste kohta oma liikmetelt vaid nö metaandmeid, mille alusel koguda tasu teoste avaliku esitamise eest. Registreerimise ainuke elektroonne viis on saata digiallkirjaga ddoc e-posti teel EAÜsse ning andmete muutumise korral kogu protsessi uuesti korrata. Teose enda võib autor sisestada enda dokumendiregistrisse eesti.ee -s, ent kasvõi osalise avallikustamissoovi korral peab ta selle veel omakorda riputama üles kuhugi kolmandasse keskkonda jne. Portaal www.estmusic.com on keskendunud vaid neile heliteostele, mis on salvestatud/plaadistatud. Jällegi mitte kogu muusikaloomingule. Laulude juures pole fragmentigi nootidest, kusagil ei leidu laulusõnu, autorite kohta võivad andmed olla ka valed (nn Komenski-sündroom). Eraldi esineb veel nähtus nimega lyrics.ee, kus leiduvad laulutekstid on nähtavasti suures osas asjaarmastajate poolt plaadilt kuulmise järgi ja vigaselt maha kirjutatud.

Seda olukorda asendaks terviklik infosüsteem, kust oleks võimalik leida andmeid iga autori iga teose kohta, samuti nt nende teoste kohta, kus autor on olnud esitaja jne, filmide kohta, kus on autori muusikat kasutatud, laulude kohta, kus tekst on selle autori oma, CD-de/DVD-de kohta, kus teos on salvestatud jne. Loomulikult pean silmas ka teose endaga tutvumist, kas terviklikult või siis "väljavõttena" selles osas, mida autor peab vajalikuks avalikustada. Juhul, kui tegemist on kirjastatud teosega või TMM museaaliga, oleks ehk omal kohal ka mingi link, mille kaudu saaks näiteks allalaadimiseks interneti teel osta teose partituuri koos eraldi partiidega.

Näen siinkohal võimalust, et kindlasti saaks andmed teose autorite kohta sisestada kasutades osasid EAÜ registreerimisvormi välju ja lisatud andmemudelil hallis kastis olevaid lisavälju; EAÜ-s registreerida saaks teost kodanikuportaali kaudu  vastava lepingu sõlmimise järel (ka lepinguvorm võiks kodanikuportaalis olemas olla!).

Juhul, kui autor esitaks teose ka näiteks  Teatri- ja Muusikamuuseumi kogudesse, siis peaks ta täitma vastavad lisaväljad (mida TMM vajalikuks peab) ning võib-olla ka sõlmima vastava lepingu. Kui teost TMM-i kogudes pole, siis jääb ta sellegipoolest "suure registri" vahendusel leitavaks, (kui autor on teose avalikuks teinud), ent tal pole muuseumispetsiifillist lisainformatsiooni ega märget muuseumis arvelolemise kohta.

Kui selline infosüsteem juurutataks ning vastav infovorm loodaks ka kodanikuportaali, siis selle tulemusel tekiks võimalus, et suurt osa Eesti kultuuripärandist digitaliseeritakse ning muudetakse juurdepääsetavaks autorite endi poolt. TMM-il ja teistel taolistel osapooltel peaks aga olema õigus autoritele vajadusel teoseid lisada.

Osaline andmemudel, kus aluseks on võetud Eesti Autorite Ühingu teose registreerimise kaart. Klikkamisel avaneb vastav pdf fail (link on ka lisas).


Märksõnad: kultuur
Kategooria: IT ja infoühiskond
Lisatud failid: Abiinfo

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused