Esmaspäev, 20. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Riigikogu ja palgad
Ivo Kruusamägi
Sisestatud: 6. jaanuar 2009
Vastatud 17. märts 2009
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata üleskutset   Allkirjad   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

See, et Riigikogu on oma palganumbritega ära teeninud valijate pahameele, on juba õige vana uudis. Küll oli aga hoopistükkis uuem teema Riigikogu palga külmutamine, mis läinuks aga vastuollu Põhiseadusega. Järelikult osutus ka säärane lahendus lubamatuks.

Minu üleskutseks oleks aga luua toetusfond, mis ammutaks oma tegevuseks vajalikud finantsid Riigikogu liikmete annetustest. See tähendaks, et poleks tarvidust kirvest viibutades kellegi palganumbreid korrigeerima tormata, vaid iga Riigikogu liige saaks "vabatahtlikult" (sest hoidku selle eest, et meedia jätaks tähelepanuta need patuseid, kes annetada ei soovi) ja igakuiselt sooritada sissemakseid tollesse fondi ning soovitavalt mahus üks keskmine kuupalk iga kalendrikuu kohta.

Täpne igakuine sissemakstav rahanumber aga polegi see kõige olulisem küsimus ja tegemist on hulga hilisema probleemiga. Hoopis tähtsam on idee: soov aidata abivajajaid (sest kuskile peab selle raha ju suunama). Millistesse kohtadesse aga see kokku korjatav raha annetustena läheks – selle võib juba Riigikogu isekeskis välja nuputada.

Mina soovitaksin iga järgneva kuuga kokku korjatud summa (või selle eest soetatud materjaalsed vahendid) suunata ühte paika, mis otsustatakse Riigikogu liikmete poolt iga kuu lõpus ja saajaks valitakse järjest uued võimalikult vastuvõtjad/abivajajad (nt. Pelgulinna Sünnitusmaja Toetusfond, Eesti Kunsti Toetusfond, Eesti Memento Liit, Vähiliidu toetusfond, mõni maakool, mingi kodutute varjupaik, noorteorganisatsioon, külaselts, looduspark, kultuuriasutus, spordiselts, vabatahtlike ühendus, HIV ennetustegevus, millegi taastamine, mingi maapiirkonna toetuseks, jne). Põhiline, et toetust jagatakse nendesse paikadesse, kus seda kõige rohkem tarvis ja kus seda ka õige asja nimel kasutada osatakse.

Seega kordan kokkuvõtteks üle olulisema. Selle asemel, et tegelda palga tõstmise ja käte laiutamisega, et ega nemad saa selle vastu midagi teha, võiks iga Riigikogu liige igakuiselt eraldada mingi osa (nt. 20 %) oma palgast ühisesse korjanduskasti, mille saatus (toetusesaaja) otsustatakse Riigikogu liikmete endi poolt. Lisaks aitab loodatavasti selline viis ka neile meelde tuletada ja/või välja tuua inimesi/seltse/asutusi/ühedusi/vms, kes vajaksid oma tegevuses riigipoolset toetust.

 


Märksõnad: riigikogu toetus palgad
Kategooria: Määramata

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused