Teisipäev, 21. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Töölepingud kodanikuportaali ja kõrge palga maksja soodustused
Jaanus Nurmoja
Sisestatud: 28. juuli 2008
Arhiveeritud
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Eesmärk: soodustada kihistumise vähenemist ja elatustaseme (elanike ostujõu) järelejõudmist Lääne-Euroopale

Ettepanek on kehtestada soodustusi neile tööandjatele, kelle kõige madalama palgaga töötaja kuupalk täiskoha korral on ostujõult võrdväärne vähemalt 1,5 Belgia alampalgaga. Sellele ostujõule vastava summa saab välja arvutada Eurostati iga-aastaste alampalga ostujõu võrdusandmete järgi. Möödunud aastal oli Belgia alampalk ca 20 000 EEK, sellega võrdväärne ostujõud oli Eestis ca 12 000 kroonil.

Osaliselt ka sellest tulenev teine ettepanek on seotud e-riigiga - teha kohustuslikuks töölepingute sõlmimine internetis kodanikuportaali vahendusel, kusjuures sellisel moel, et palgatingimuste infole on vastavalt pädevusele üks või teine juurdepääsuõigus ka riigiasutustel, nagu näiteks Maksu- ja Tolliamet või Statistikaamet, teatud määral ka ametiühingutel. See võimaldab tööandja soodustuskõlblikkuse kontrolli ning lihtsustab ühtlasi palgastatistika kogumist.

Automaatselt oleks avalik palgastatistika erialade-ametikohtade, piirkondade, tööandjate tegevusalade lõikes, võib-olla ka tööandjate lõikes. Isikute lõikes oleks see avalik vaid juhul, kui isik saab palka otseselt riigi või KOV eelarvest, st töötab kas hallatavas asutuses või avalik-õiguslikus institutsioonis.

Sellega võiks muidugi kaasneda ka riigi ja KOV asutuste kohustus tõsta madalaima astme ametnike palk 1,5 Belgia alampalga ostujõuni. Mõistagi tuleks ka erinevate riigi juhtivametnike ja riigikogulaste palk siduda lahti keskmisest ning panna samamoodi sõltuma Belgia alampalga ostujõust, ent mitte soodsamal määral kui Belgias endas vm Lääne-Euroopa riikides. 

Kummagi meetme rakendamine tähendaks tõenäoliselt nii avalikus kui ka erasektoris juhtide palkade külmutamist mõneks ajaks ja palgaskaalade ahenemist, seega juhtide ja töötajate ebanormaalselt suurte palgavahede vähenemist.


Märksõnad: elatustase, alampalk, palgaskaala, palgavahe, juhtide palkade külmutamine, eesti.ee, kodanikuportaal, Belgia, Lääne-Euroopa
Kategooria: Tööelu

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused