Esmaspäev, 20. september 2021
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > Vaata ideed
Muuta Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust
Sten A. Hankewitz
Sisestatud: 12. juuni 2008
Vastatud 3. november 2008
Bookmark and Share
Prindi
Saada kutse
  Vaata ideed   Hääletustulemused   Vaata vastuseid   Kommentaarid ()  

Hetkel sätestab Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus järgmist:

§ 5. Hääletamis- ja kandideerimisõigus

(1) Hääletamisõigus on Eesti kodanikul ja Euroopa Liidu kodanikul, kes on valimispäevaks saanud 18-aastaseks ja kelle püsiv elukoht, see on elukoht, mille aadressiandmed on kantud Eesti rahvastikuregistrisse (edaspidi rahvastikuregister), asub vastavas vallas või linnas.

(2) Hääletamisõigus on välismaalasel, kes vastab käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tingimustele ja kes:
1) elab Eestis pikaajalise elaniku elamisloa või alalise elamisõiguse alusel;

/---/

§ 51. Välismaalane

Välismaalane käesoleva seaduse tähenduses on isik, kes ei ole Eesti ega muu Euroopa Liidu liikmesriigi kodanik.

Muuta seadust järgmiselt:

Tühistada § 51 ja § 5 lõige 2.

Põhjendus:

Nii näiteks Saksamaal ja Hispaanias, aga tõenäoliselt ka teistes vanades Euroopa Liidu riikides, tohib kohaliku omavalitsuse volikogu valimisel osaleda vaid Euroopa Liidu kodanikust resident (välismaalane). Praeguse Eesti seaduse järgi antakse aga kohaliku omavalitsuse volikogu valimisõigus kõigile residentidele, hoolimata nende kodakondsusest.

Samuti räägib kehtiv seadus endale vastu - kui paragrahvi 5 lõige 2 sätestab, et hääletamisõigus on välismaalasel, kes vastab käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tingimustele JA kes elab Eestis pikaajalise elaniku elamisloa või alalise elamisõiguse alusel, siis paragrahv 5 prim aga ütleb, et välismaalane on käesoleva seaduse tähenduses isik, kes pole Eesti ega ELi kodanik. Kuidas saab välismaalane olla ja mitte olla Eesti ja ELi kodanik?

Samas annaks valimisseaduse muutmine ehk neile mittekodanikele, kes pole ka mõne teise Euroopa Liidu riigi kodanikud, motivatsiooni ja vajaduse sooritada kodakondsuseksam ja taotleda Eesti kodakondust. Ja teisest küljest, kui see ei motiveeri, siis inimene ei saa ka valida ja ta võib siis sama hästi, kui talle Eestis üldse ei meeldi, leida endale teine, sobivam elamispaik.

Ajalugu on näidanud, et nende inimeste valimisõigus, kes pole ei Eesti ega Euroopa Liidu kodanikud, võib aidata võimule, ma usun, et pole palju öeldud, Eesti riiklikule julgeolekule ja omariiklusele ohtlikud inimesed ja erakonnad. Samas peaks riik seadustega hea seisma selle eest, et sellist olukorda ei tekiks.

Seega on Kohaliku omavolitsuse volikogu valimise seaduse muutmine Eesti riiklikes huvides, lisaks viiks see kõnealuse seaduse kooskõlla paljude teiste Euroopa Liidu riikide sarnaste seadustega.


Märksõnad: KOV valimise seadus
Kategooria: Siseturvalisus

Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused