Reede, 21. jaanuar 2022
  ID-kaart  |  MobiilID OpenID

» unustasid salasõna?   » registreeru   » reeglid
 
Rss SISUPUU Rss RSS
Avaleht Konsultatsioonid Ideed Seadused
 
Avaleht > AbiOsalusveebi ideede keskkonna kasutusjuhend


SisukordKäesolev juhend annab ülevaate sellest, kuidas kasutada Osalusveebi ideede keskkonda. Juhend on jagatud peatükkideks vastavalt kasutajate rollidele ja iga rolli erinevatele tegevustele.

Avaleht

Kõik kasutajad saavad Osalusveebi ideede keskkonda sisse logida kasutades selleks avalehe üleval ääres oleva sisse logimise väljasid.

Joonis 1. Külastaja vaade Osalusveebi ideede osa esilehele.

Esilehel kuvatakse viimased ideed, populaarsed märksõnad ja viimased vastused. Lisaks on võimalik lugeda taustinformatsiooni Osalusveebist.

Kasutajaks registreerumine

Kasutajaks registreerumisel palume teil täita *-ga tähistatud väljad. Pärast registreerumist saate kinnituse registreerumisel kasutatud e-postile. Registreerumine kinnitatakse teie poolt lingile vajutamisel.

Joonis 2. Kasutajaks registreerumine.

Salasõna meeldetuletus

Kui olete unustanud oma salasõna, siis uue salasõna tellimiseks palume avalehel vajutada lingile „Unustasid salasõna?” ja sisestada oma e-posti aadress, millist kasutasite Osalusveebi registreerumiseks. Uus salasõna saadetakseTeie e-postile.


Tavakasutaja roll

Kasutaja andmete muutmine

Kasutaja saab oma kasutaja seadeid muuta valides ekraanil paremal pool asuvast peamenüüst alajaotuse „Minu andmed”.

Joonis 3. Kasutaja andmete muutmine.

Kasutajal on võimalik muuta tema kohta kuvatavat eesnime, perenime, kasutajanime, kasutatavat e-posti, telefoni ja skype’ kasutajanime. Pildi sisestamiseks tuleb leida sobiv fail oma arvutist vajutades „Browse”-nupule.

Kasutajal on võimalik muuta oma salasõna.


Kasutajal on võimalik määratleda, milliseid e-posti teateid ta oma idee kohta soovib saada.


Samuti on võimalik määratleda, milliste valdkondade uudiskirju soovib kasutaja oma e-postile saada. Uudiskirjad saadetakse administraatori poolt.

Ideed / Ettepanekud

Klikkides menüüs valikule „Ideed/Ettepanekud” jõuab kasutaja vaatesse, kus vaikeväärtusena kuvatakse kõik kasutaja poolt esitatud ideed ja ettepanekud.


Nupp: „Uus idee” annab võimaluse sisestada uus idee ideede keskkonda.

Idee on võimalus saata valitsusasutusele oma idee, millele eeldatakse ka vastust ja kommentaari realiseeritavuse kohta. Kasutajad saavad ideele anda nii poolt kui ka vastuhääli.


Nupp: „Uus ettepanek” annab võimaluse sisestada uus ettepanek Ideede keskkonda.

Ettepanek, ehk võõrapärase nimega E-petitsioon on võimalus teha riigiasutusele „avaldus”, millele otsest vastust ei oodata. Tavapärases maailmas vastab see näiteks toetusallkirjade kogumisele teatava otsuse poolt või vastu. Ettepanekule saab anda ainult poolthääli.


Valikmenüüst „Staatus” on võimalik valikut laiendada või kitsendada.

Valikuvõimalusteks on:

 • Kõik ideed - kuvatakse viimase 360 päeva jooksul avalikustatud ideed Ideede keskkonnast.

 • Kõik hääletamisel ideed – kuvatakse ideed, mille poolt või vastu on võimalik momendil hääletada.

 • Kõik vastatud ideed – kuvatakse ideed, millised on juba valitsusasutuse poolt vastatud.

 • Kõik arhiveeritud ideed – ideed viiakse automaatselt arhiivi 360 päeva möödumisel idee avalikustamisest. Antud alajaotuses saab vaadelda neid arhiveeritud ideid.

 • Minu ideed – antud alajaotuses kuvatakse kõik konkreetse kasutaja poolt sisestatud ideed kõikides võimalikes staatustes

 • Minu mustandid – kuvatakse ainult ideed, mis on mustandid, s.t. ei ole veel saadetud avalikustamiseks Osalusveebi administraatorkasutajale.

 • Minu avalikustamist ootavad ideed – antud alajaotuses kuvatakse ideed, mis on ootavad momendil avalikustamist administraatori poolt

 • Minu hääletamisel ideed – siin kuvatakse konkreetse kasutaja ideed, mis on momendil hääletamisel.

 • Vastatud minu ideed – selles osas kuvatakse ideed, millised on sisestatud antud kasutaja poolt ja millele on valitsusasutused vastanud.

Joonis 4. Ideed / ettepanekud vaade.


Valikmenüüst „Tüüp” on võimalik valida, kas kuvatakse „Kõik”, ainult „Ideed” või „Ettepanekud”.


Iga idee/ ettepaneku kohta kuvatakse:

 • Pealkiri

 • Poolt ja vastu häälte arv

 • Hääletamise lõppkuupäev formaadis mm.dd.yyyy.

 • Kategooria - s.t. millisesse valdkonda idee kuulub

 • Staatus

Klikkides tulba pealkirjal on võimalik sorteerida nimistut vastavalt antud pealkirjale.


Uue idee/ettepaneku sisestamine

Joonis 5. Idee/ettepaneku sisestamine

Uue idee sisestamisel tuleb sisestada:

 • Pealkiri - (kohustuslik väli) – hea pealkiri annab külastajale kiire aimduse idee teemast ja sisust.

 • Ettepaneku sisu - (kohustuslik väli) – Ettepaneku sisu välja tuleb sisestada idee/ettepaneku sisu. Arvesse võiks võtta, et esimesed paar lauset ettepaneku sisust kuvatakse külastajatele ja kasutajatele idee all, seega võiksid ka esimesed laused olla sisukad ja informatiivsed.
  Ettepaneku sisu on võimalik vormindada kasutades tekstivorminguid, nagu näiteks rasvane kiri, kaldkiri. Võimalik on teksti lõigata ja kopeerida ning sisestada hüperlinki ideega seotud taustmaterjalile.

 • Lisa fail – klikkides „Lisa fail” lingile avaneb võimalus ideega seotud faili lisamiseks ideele. Faili nime asemel kuvatakakse teie poolt sisestatatud informatiivsem kirjeldus (juhul kui olete selle sisestanud) .

 • Hääletada saavad

  • Kõik kasutajad

  • Ainult ID-kaardiga tuvastatud kasutajad
   Idee sisestaja saab valida, kas tema idee poolt/vastu saavad hääletada ainult ID-kaardiga tuvastatud kasutajad või kõik Osalusveebi kasutajad.

 • Hääletamise kestvus – kasutaja saab määratleda, mitu päeva kestab tema poolt sisestatud idee hääletamine. Vaikeväärtus on 15 päeva. Kui valite „0 päeva” hääletamise kestvuseks, siis on võimalik suunata idee ka vastamisele ilma eelneva avaliku diskussiooni ja hääletamiseta .

 • Kategooria – kasutaja saab valida kategooria, millisesse tema poolt esitatud idee kõige paremini sobib. Kategooria valik hõlbustab teistele kasutajatele ideede leidmist ja idee vastamisele suunamist.

 • Märksõnad – loodame, et kasutaja sisestab informatiivsed märksõnad, mis on seotud tema ideega. Märskõnade abil on idee lihtsamini leitav. Populaarseimad märksõnad kuvatakse ka Osalusveebi lehekülgede paremas tulbas.

Avalikusta / Mustand

Vaikeväärtusena salvestatakse sisestatud idee mustandina. Kui soovite saata oma idee avalikustamisele, siis valige palun valik „Avalikustatud”. Idee avalikustamiseks saadetakse idee kõigepealt Riigikantselei administraatorkasutajale, kes seejärel idee avalikustab. Administraatorkasutaja roll on Ideede keskkonnas korda pidada ja saavutada see, et ei kasutata nt. Ebatsensuurseid väljendeid.


Salvesta / Salvesta ja välju

Nupp „Salvesta” salvestab teie poolt kirjutatud teksti. Nupp „Salvesta ja välju” salvestab idee ja viib teid idee vaatesse.

Idee muutmine

Kasutajal on võimalik ideed muuta vastavalt teistelt kasutajatelt saadud kommentaaridele ja ideedele ka hääletamise ja kommenteerimise perioodi jooksul.

Saada kutse

Kasutajatel on võimalik e-posti teel teatada huvitavast ideest või oma ideest oma sõpru ja tuttavaid kasutades selleks „Saada kutse” funktsionaalsust. Kutse saatmise kaudu on võimalik näiteks paluda toetushäält oma ideele. Rohkemata toetushäältega ideed võivad ametnikud võtta tõsisemalt, kuna see näitab et ideel on ühiskonnas rohkelt kõlapinda.

Idee vaade

Idee vaates saab kasutaja:

 • Lugeda ideed ja vaadata ideele lisatud faile,

 • Sisestada kommentaari antud ideele,

 • Vaadata idee poolt ja vastu hääletanud isikuid,

 • Vaadata vastuseid (juhul kui need on sisestatud),

 • Lugeda kommentaare.

 • Teatada administraatorile sobimatust kommentaarist (näiteks sellisest, kus kasutatakse ebatsensuurset kõnepruuki).


Joonis 6. Idee detailvaade.Moderaatori roll


Osalusveebi Ideede osa moderaator on kasutaja, kes vastab Ideede keskkonna kaudu tema asutusse laekunud ideedele.

Ideed / ettepanekud

Klikkides peamenüüs valikule „Ideed / ettpanekud” näeb moderaator, millised ideed/ettepanekud on määratud konkreetsele asutusele vastamiseks.


Joonis 7. Moderaator: Ideed / ettepanekud vaade.

Lisaks tavakasutaja osas kirjeldatud funktsionaalsusele on moderaatoril võimalus „Ideed / ettepanekud” osa staatuse järgi sorteerida veel järgnevate valikute alusel:

 • Kõik vastamist ootavad ideed – siin kuvatakse kõik erinevate valitsusasutuste lõikes vastamist ootavad ideed.

 • Ideed Sinule vastamiseks – siin kuvatakse ideed, mis on konkreetsele asutusele vastamiseks mõeldud.

 • Sinu poolt vastatud ideed – siin kuvatakse ideed, mis on juba antud valitsusasutuse poolt vastatud.

Vastuse sisestamine

Moderaator saab sisestada ideele vastuse klikkides sisse loginuna „Ideed / ettepanekud” vaates idee pealkirjale. Avaneb idee detailvaade, kus kuvatakse idee, sellele antud hääled ning sisestatud kommentaarid.


Joonis 8. Moderaator: ideele vastamine

Muuda märksõna/kategooriat

Moderaator saab lisada ideele märksõnu ja muuta kategooriat. Asjakohased märksõnad ja sobiv kategooria teevad kasutajatele hiljem lihtsamaks idee leidmise.

Uus vastus

Klikkides lingile „Uus vastus” saab moderaator sisestada vastust antud ideele.

Joonis 9. Moderaator: vastuse sisestamine

Vastuse sisestamisel saab moderaator kasutada vastuse vormindamiseks rasvast kirja, kaldkirja, lisada linke ja lõigata ning kleepida teksti.


Soovitav on lisada vastuse tekst vastuse vormi, mitte ainult failina vastuse lisaks. See annab võimaluse lugejatel paremini vastuse tekstini jõuda ja teeb teksti ka lihtsamini leitavaks osale.ee otsingumootorile.


Samuti on võimalik sisestada faili, klikkides lingile „Lisa fail” sisestusakna alumises ääres. Klikkides „Browse” on võimalik valida arvuti kõvakettalt või ühiselt võrgukettalt fail. Faili nime asemel on soovitav sisestada informatiivne faili kirjeldus, mis annab lugejatele parema ülevaate sellest, millist sisu failist leida võiks. Faili üles laadimiseks tuleb vajutada linki „Lisa fail”.


Vajutades „Salvesta” salvestatakse sisestatud vastus ja avalikustatakse see kõigile. Kui midagi läks valesti on moderaatoril võimalik veel vajadusel vastust muuta, klikkides idee detailvaates olevale lingile „Muuda vastust”.

Minu andmed

„Minu andmed” – annab moderaatorile võimaluse oma andmete muutmiseks – vaata Tavakasutaja: „Kasutaja andmete muutmine”

Moderaatorkasutaja teised funktsioonid

Moderaatori muud funktsioonid on samad kui tavakasutajal – ka moderaator võib osaleda demokraatlikus protsessis ja sisestada nt. Uue idee või ettepaneku. Kasutusjuhised nende funktsioonide kohta leiduvad käesoleva juhendi tavakasutaja osas.


Administraatori roll


Ideed / ettepanekud

Joonis 10. Administraatorkasutaja vaade: „Ideed / ettepanekud”

Lisaks tavakasutaja staatustele on administraatorkasutaja Ideed / ettepanekud vaates kolm staatust:

 • Kõik vastamist ootavad ideed – kuvatakse kõikides asutustes vastamist ootavad ideed.

 • Kõik suunamist ootavad ideed – vaikeväärtusena avatakse administraatorile just selles staatuses ideed, mis ootavad edasi suunamist konkreetsele ministeeriumile.

 • Kõik viimati muudetud ideed – kuvatakse ideed, millega on viimati toimunud muudatusi.

Administraator saab muuta kõiki ideid ja ettepanekuid kõigis staatustes, millistes need on. Muutmine toimub vajutades rohelist m-nuppu idee pealkirja ees või idee detailvaates klikkides lingile „Muuda ideed”. Administraator saab samuti kustutada idee, vajutades x ideed / ettepanekud vaates või idee detailvaates „kustuta idee”.

Idee detailvaade

Idee detailvaates saab administraator teostada järgnevaid toiminguid:

 • Muuta ideed (nt. Parandada sõnastust)

 • Aktsepteerida idee

 • Keelduda idee aktsepteerimisest

 • Idee kustutada

Joonis 11. Administraatori idee detailvaade.

Idee aksepteerimisest keeldumise puhul peab administraator vajutama „Jah” kinnitussõnumile, kus küsitakse kas ta ikka on kindel selles või mitte.

Kasutajale tuleb saata sõnum seletusega, miks keelduti tema idee avalikustamisest Ideede keskkonnas.

Joonis 12. Administraator: Idee aksepteerimisest keeldumine

Kasutajad

Menüüpunkti „Kasutajad” all on administraatoril võimalik otsida kasutajaid ja muuta nende kasutajaõigusi ning samuti nende kasutajaprofiili. Vajadusel on võimalik kasutajatele teateid saata.


Kasutaja detailvaates saab administraator valida, milliste asutustega on moderaator seotud, s.t. milliste asutuste alt saab antud moderaator vastust sisestada.

Seaded

Menüüpunkti „Seaded” all on administraatorkasutajal võimalik:

 • Lisada, muuta ja kustutada Ideede keskkonnas kasutusel olevaid kategooriaid.

 • Lisada, muuta ja kustutada Ideede keskkonnas olevaid asutusi ja nende esindajate e-posti aadresse.

 • Lisada, muuta ja kustutada kasutajatele kuvatavaid abitekste (seda saab administraatorkasutaja teha ka klikkides abiteksti ikooni kõrval olevale muutmise ikoonile).

 • Muuta süsteemiteateid - päevade arvu, pärast mida idee arhiveeritakse.

Joonis 13. Administraator: Seaded -> Asutused vaade.

Sõnumid

Menüüpunkti „Sõnumid” all on administraatorkasutajal võimalik saata sõnumeid ühe või mitme kategooria sõnumite saamisest huvitatud isikutele.

Administraator saab valida kategooriad, sisestada teema ja sõnumi.

Joonis 14. Uudiskirja saatmine ühest või mitmest kategooriast huvitatud kodanikele.

Sobimatud kommentaarid

Kui administraatorkasutajale on teatatud sobimatust kommentaarist, siis on tal võimalik kas antud kommentaar kustutada või kommentaar üle vaadata ning vabastada kommentaar teatest sobimatu kommentaari kohta.

Joonis 15. Administraator: Sobimatud kommentaarid.
Alusta siit!

Registreeru Osale.ee kasutajaks
ning alusta oma riigi aitamist juba
täna!

» Registreeru siin
» Kasutajale
 

Avalehele Osalusveebi haldab Riigikantselei
info@osale.ee

Osalusveeb Konsultatsioonid Ideed beta Seadused